Istorija spoljne politike Srbije

Студијски програм/студијски програми: : Међународна политика; Политикологија

Врста и ниво студија: Основне академске студије

Назив предмета: Историја спољне политике Србије

Наставник (Презиме, средње слово, име):Саша Д. Мишић

Статус предмета: изборни

Број ЕСПБ: 4

Услов:

Циљ предмета

Циљ курса је да се студентима пружи преглед историје спољне политике Србије од првих дипломатских корака учињених за време Првог и Другог српског устанка, преко формирања и обликовања спољне политике нововековне српске државе и њеног односа са међународим окружењем, па све до историје спољне политике Србије током XX века у време када је Србија била саставни део југословенске државе. Током курса студенати ће имати прилику да се упознају са основним правцима којима се кретала спољнополитичка активност српске/југословенске државе у претходна два века, геополитичким положајем који је заузимала, циљевима којима је тежила њена дипломатија и најважнијим личностима које су креирале спољну политику Србије и Југославије.

Исход предмета

Исход курса је да студенти усвоје неопходна знања о спољнополитичким циљевима и пракси Србије и Југославије, која су нужна ради праћења континуитета/дисконтинуитета, и као основа за грађење и тумачење савремене спољне политике.

Садржај предмета

Теоријска настава

Дипломатија устаничке Србије; Спољна политика Кнежевине Србије; Дипломатска историја Србије за време Милана и Александра Обреновића; Развој дипломатске и конзуларне службе српске државе; Мајски преврат и спољнополитичка оријентација Србије за време владавине Петра I Карађорђевића; Ратни циљеви Србије у Првом светском рату и политика југословенства; Међународни положај Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца; Спољна политика Краљевине Југославије; Спољнополитичке активности ривалских покрета (партизанског и равногорског) током Другог светског рата; Југославија у Хладном рату; Политика несврстаности југословенске државе.

Практична настава: Вежбе, Други облици наставе, Студијски истраживачки рад

а) Основна:

1. Богдан Љ. Поповић, Дипломатска историја Србије, Завод за уџбенике и наставна средства, Београд 2011;

б) Допунска:

1. Михајло Војводић, Путеви српске дипломатије, CLIO, Београд 1999;

2. Гргур Јакшић, Војислав Вучковић, Спољна политика Србије за време друге владавине кнеза        Михаила, Београд 1963.

3. Душан Лопандић, Послужити свом драгом отечеству, Службени гласник, Београд 2010;

4. Андреј Митровић, Србија на конференцији мира у Паризу, Београд 1969;

5. Bogdan Krizman, Vanjska politika jugoslovenske države 1918-1941, Školska knjiga, Zagreb 1975,

6. Darko Bekić, Jugoslavija u Hladnom ratu: Odnosi sa velikim silama 1949-1955, Globus, Zagreb 1988.

7. Ранко Петковић, Субјективна историја југословенске дипломатије, Службени лист СФРЈ, Београд 1995.

Број часова  активне наставе

Остали часови

Предавања:

Вежбе:

Други облици наставе:

Студијски истраживачки рад:

Методе извођења наставе

предавања, вежбе, радионице, семинарски радови

Оцена  знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена