Politička istorija Jugoslavije

Студијски програм/студијски програми: Политикологија; Међународна политика

Врста и ниво студија: Основне академске студије

Наставник: Саша Мишић

Статус предмета: Изборни

Број ЕСПБ:4

Циљ предмета:

Циљ курса је изучавање политичке историје југословенске државе од њеног настанка до распада током 90-тих година 20. века. Студенти ће имати прилику да се упознају са најважнијим политичким процесима и догађајима који су обележили више од седам деценија дугу историју ове државе. Неће бити занемарене ни последице које је распад Југославије имао на државе наследнице, пре свега Србију. Мада ће главни акценат бити на политичкој историји, значајна пажња биће посвећена и историји спољне политике Југославије, односно изучавање места и улоге ове државе у ширем међународном окружењу.

Исход предмета:

Студенти ће бити оспособљени да користи стручну литературу која се односи политичку и дипломатски историју југословенске државе. Биће оспособљени, такође, да уочавају везе између историјског наслеђа југословенске државе и савремених политичких процеса у Србији.

Распоред часова:

1.       час (5.октобар 2015) Уводни час.

2.       час (12. октобар) Идеја југословенства пре Првог светског рата.

3.       час (19. октобар) Југословенска идеја за време Првог светског рата и стварање заједничке државе.

4.       час (26. октобар) Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца 1919/1929. године.

5.       час (2. новембра) Диктатура краља Александра Карађорђевића.

6.       час (9.новембар) Југословенска држава за време кнеза Павла Карађорђевића.

7.       час (16.новембар) Југославија током Другог светског рата.

8.       час (23. новембар) Успостављање комунистичке власти и сукоб Тито-Стаљин 1948.

9.       час (30.новембар) Увођење самоуправљања, унутрашње несугласице и спољнополитичке раскрснице 50-тих.

10.    час (7.децембар)  Југославија 60-тих година.

11.    час (14. децембар) Слабљење југословенске државе 70-тих и 80-тих година.

12.    час (21. децембар) Распад Југославије и грађански рат.

.

Литература :

Основна :

1. Džon R. Lempi, Jugoslavija kao istorija. Bila dvaput jedna zemlja, Beograd:Dan Graf, 2004, str. 35-62; 90-362.
  2. Мари-Жанин Чалић, Историја Jугославије у 20. веку, Београд: Clio, 2010, 21-33; 50-80.

Допунска:

Бранко Петрановић, Историја Југославије 1918-1988, I-III, Beograd 1988.

Стеван К. Павловић, Србија: историја иза имена, Beograd: Clio, 2004.

Dejan Đokić, Nedostižni kompromis: Srpsko-hrvatsko pitanje u međuratnoj Jugoslaviji, Beograd: Fabrika knjiga, 2010.

.

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена