Politička istorija Jugoslavije

• : Function split() is deprecated in /var/www/clients/client1/web12/web/modules/filter/filter.module on line 1190.

Табела 5.2 Спецификација предмета

Студијски програм/студијски програми: Политикологија; Међународнe студије

Назив предмета: Политичка историја Југослaвије

Наставник/наставници:  Саша Д. Мишић

Статус предмета: Изборни

Број ЕСПБ:4

Услов:

Циљ предмета:

Циљ курса је изучавање политичке историје југословенске државе од њеног настанка до распада током 90-тих година XX века. Студенти ће имати прилику да се упознају са најважнијим политичким процесима и догађајима који су обележили више од седам деценија дугу историју ове државе. Посебан акценат биће стављен на изучавање места и улоге Срба и Србије у оквиру Југославије. Неће бити занемарене ни последице које је распад Југославије имао на државе наследнице, пре свега Србију.

Исход предмета :

Студенти ће бити оспособљени да користи стручну литературу која се односи политичку историју југословенске државе. Биће оспособљени, такође, да уочавају везе између историјског наслеђа југословенске државе и савремених политичких процеса у Србији.

Садржај предмета

1.      Теоријска настава:

Југословенска идеја пре стварања Југославије, Први светски рат и оснивање југословенске државе. Парламентарни живот Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца. Диктатура краља Александра. Југославија за време намесништва кнеза Павла. Други светски рат и грађански рат у Југославији. Победа комуниста у Југослaвији 1944/45 и разлаз Тито-Стаљин 1948. Југословенски пут у социјализам (самоуправљање). Титова Југославија у кризи 60-тих и 70-тих година. Југославија после Тита 1980-1991. Распад Југославије и ратови 1991-1995. Стварање Савезне Републике Југославије и Србија 90-тих.

Практична настава: Вежбе, Други облици наставе, Студијски истраживачки рад

Литература :

Основна :

1.      Džon R. Lempi, Jugoslavija kao istorija. Bila dvaput jedna zemlja, (Beograd: Dan Graf, 2004)

2.      Мари-Жанин Чалић, Историја Југославије у XX веку, (Београд: CLIO, 2013).

Допунска:

1.      Branko Petranović, Istorija Jugoslavije  1918-1988, I-III, (Beograd: Nolit, 1988).

2.      Стеван К. Павловић, Србија: историја иза имена, (Beograd:CLIO, 2004).

3.      Dejan Đokić, Nedostižni kompromis: Srpsko-hrvatsko pitanje u međuratnoj Jugoslaviji, (Beograd: Fabrika knjiga, 2010).

Број часова активне наставе

Остали часови

Предавања:

2

Вежбе:

1

Други облици наставе:

Студијски истраживачки рад:

Методе извођења наставе:

Предавања и вежбе.

Оцена знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе